Van glad naar gelaagd: textuur krijgt meer ruimte in het interieur
Na jaren waarin strakke lijnen, gladde oppervlakken en ingetogen materialen het interieurbeeld bepaalden, maakt textuur een opvallende comeback. Reliëf, weefstructuren en natuurlijke onregelmatigheden geven ruimtes opnieuw diepte en karakter. Het interieur mag niet alleen gezien, maar ook gevoeld en beleefd worden.
Die evolutie beperkt zich niet tot wanden, meubels en textiel. Ook de vloer krijgt een actievere rol binnen het materiaalconcept van een interieur. De Belgische fabrikant 2TEC2 speelt daarop in met jacquardgeweven vinylvloeren, waarin een uitgesproken structuur wordt gecombineerd met eigenschappen op het vlak van akoestiek, onderhoud en gebruikscomfort.
Tactiliteit als ontwerpcriterium
Waar oppervlakken lange tijd zo egaal en uniform mogelijk werden uitgevoerd, mogen materiaalstructuren en subtiele onregelmatigheden opnieuw zichtbaar zijn. Van limewashverf tot sculpturale stenen oppervlakken en weelderige textielstructuren, interieurs worden opnieuw expressiever, menselijker en uitnodigender.
Daarmee verschuiven ook de criteria waarmee materialen worden geselecteerd. Naast kleur, vorm en patroon spelen reliëf, tactiliteit en lichtwerking een grotere rol. Een oppervlak kan afhankelijk van de lichtinval of kijkrichting een ander karakter krijgen en zo bijdragen aan de ruimtelijke ervaring.
De ontwikkeling sluit aan bij de bredere belangstelling voor natuurlijke en organische elementen in interieurs. Materialen die hun structuur tonen, kunnen warmte en variatie introduceren zonder dat daarvoor noodzakelijk uitgesproken kleuren of patronen nodig zijn. Textuur wordt zo een ontwerpmiddel op zich.
Ook de vloer wordt tactiel
Die benadering vindt steeds nadrukkelijker haar weg naar de vloer. In plaats van uitsluitend een neutrale achtergrond te vormen, wordt die mee ingezet om de materialiteit en sfeer van een interieur te bepalen.
2TEC2 produceert daarvoor vloerbedekkingen uit vinylgarens die op jacquardweefgetouwen worden verwerkt. Bij die techniek worden ketting- en inslaggarens volgens een bepaald patroon met elkaar verweven. Zo ontstaat een gestructureerde toplaag die duidelijk verschilt van het uniforme oppervlak van een klassieke vinylvloer.
De weefstructuur beïnvloedt ook de manier waarop het oppervlak op licht reageert. Door de combinatie en richting van de garens kunnen naargelang de lichtinval en kijkrichting subtiele verschillen in kleur en diepte ontstaan. De vloer krijgt daardoor een visuele gelaagdheid zonder dat een nadrukkelijk patroon nodig is.
Akoestiek en onderhoud
Naast de esthetische kwaliteiten zijn voor vloerbekleding ook technische prestaties doorslaggevend, zeker in kantoren, hospitalityomgevingen en andere intensief gebruikte interieurs. Volgens 2TEC2 vermindert de combinatie van het geweven oppervlak met een vilten backing het contactgeluid met 19 dB en het loopgeluid met 76 dB.
Ook onderhoud speelt een rol in de materiaalopbouw. Volgens 2TEC2 worden stofdeeltjes door de geweven structuur tijdelijk aan het oppervlak vastgehouden, zodat ze bij een volgende schoonmaakbeurt verwijderd kunnen worden. Bovendien zijn de gebruikte vinylgarens vlekbestendig, waardoor gemorste vloeistoffen relatief eenvoudig kunnen worden verwijderd.
Van achtergrond naar onderdeel van het materiaalconcept
De groeiende aandacht voor textuur betekent niet dat het minimalisme volledig uit het interieur verdwijnt. Wel wordt de materiaalkeuze gelaagder. Ook binnen een ingetogen ontwerp kunnen reliëf, weefstructuren en verschillen in lichtreflectie voor variatie zorgen zonder de visuele rust te doorbreken.
Daarbij krijgt ook de vloer een andere positie. Waar hij traditioneel vaak als neutrale drager van het interieur werd beschouwd, kan zijn structuur steeds nadrukkelijker bijdragen aan het materiaalconcept. De jacquardgeweven vloeren van 2TEC2 zijn daar een voorbeeld van: de weeftechniek wordt niet verborgen, maar bepaalt zowel de uitstraling als een deel van de functionele eigenschappen van het product.